A Helyzet | W. K. | interjú | 1990 május 12
A lassú fejlesztésű, ismétlésekből (repeticiókból) és rövid formai egységekből építkező zeneszerzési eljárást nevezik repetitív zenének. Magyarországi meghonosítója Szemző Tibor zeneszerző, és az általa alapított 180-AS CSOPORT.
Az elmúlt héten “Ismétlés a zenei repetíció a repetitív zene tükrében” címmel tartott előadást a Baranya Megyei Könyvtárban, elsősorban a módszer eredetét és mibenlétét demonstrálta. Nem minden ismétlődő struktúrájú zene repetitív, de minden repetitív zene ismétlődő struktúrájú jegyezte meg többek között. Másnap fellépett az Új Modern Akrobatika együttes rockkoncertjén.
– A legutóbbi előadásodon a repetitív zene gyökereiröl is beszéltél. Nem említetted viszont Erik Satie egésznapos darabját a Vexationt, amire sok szerző hivatkozik.
– Nagyon sok mindent nem említettem. A vexation mindenképpen egy előkép, egy olyan zenei anyag, amely többszázszor ismétlődik változatlan formában. Ugyanakkor a repetitív zenére azért
jellemző, hogy többségüknél egy fokozatos fejlesztési elv érvényesül.
– Ez azért így nem igaz, főleg ha La Monte Young korai kompozícióira gondolok.
– Hát ezért mutattam be egy másik korai “repatitív” szerző, Johann Sebastian Bach rejtvénykánonjait. Satienél van egy zárt harmóniájú lánc, ami a darab egyszeri eljátszásánál is feIismerhető. Ebben az értelemben a bach-i kottakép is egy időtlenséget sugall. Ezért számomra két megoldás létezik a rejtvénykánonoknak: egyik a megszólalás előtti kottakép ami belső hallás révén a fejben áll össze és így időtlen, a másik pedig amikor végtelen sok ismétlésben szólal meg, ami parttalanságánál fogva szinte időtlen.
– Mi a véleményed a repetitív zene hazai válságáról, illetve a 180-as csoport átalakulásáról?
– Passz
– Hogyan tudod magadban eIkülöníteni a kortárs zeneszerzőt és a rockzenészt?
– Nem tartom magamat sem zeneszerzőnek, sem rockzenésznek.
– Végülis zenét szerzel és rockzenét is játszol.
– Számomra ezek a kategóriák nem különülnek el. Lehet, hogy akkor folytatok kortárs zeneszerzői tevékenységet, amikor egy rockkoncerten játszom. Mellesleg a rockzene is kortárs zene.
– Mi a szereped az Új Modern Akrobatikában?
– Fuvós-szintetizátoron játszom, és a zenei kivitelezést irányítom.
– Ezek megtervezett zenék vagy improvizációk?
– Megtervezett improvizációk.
– Mikor hallhatunk újra Pécsen?
– Előrehaladott tárgyalások folynak egy szólóestről. Ez valamikor szeptember végén, vagy október elején valósul meg
W. K.